برترین پکیج ادبیات نظری تحقیق راسته ی دیپلومونادیا، جنس ژیاردیا، ژیاردیا لامبلیا

ادبیات نظری تحقیق راسته ی دیپلومونادیا جنس ژیاردیا ژیاردیا لامبلیا

ادبیات نظری تحقیق راسته ی دیپلومونادیا، جنس ژیاردیا، ژیاردیا لامبلیا

توضیحات :

ادبیات نظری تحقیق راسته ی دیپلومونادیا، جنس ژیاردیا، ژیاردیا لامبلیا در 22 صفحه در قالب ورد قابل ویرایش

بخشی از متن :

– راسته ی دیپلومونادیا

این تاژک داران دارای تقارن دو طرفی، دو هسته و تا هشت تاژک می باشند. غالبا انگل مهره داران و بی مهرگان هستند. دو جنس اصلی این راسته یعنی Hexamita و Giardia با توجه به شکل خاص آن ها به راحتی می توان تشخیص داد. اولی باریک و دارای دو جفت تازک است که از ابتدای بدن انگل خارج شده است ولی کیست و صفحه ی مکنده ندارد. گونه های Hexamita در روده ی دوزیستان، ماهیان و پرندگان مستقر می شوند.

– جنس ژیاردیا

گونه های این جنس از روده ی کوچک انسان، سگ، گربه، انواع جوندگان، خرگوش و بسیاری از پستانداران، دوزیستان و خزندگان جدا شده است. تعداد شناخته شده ی با ارزش این گونه ها، و بیماری زایی اغلب آن ها به درستی روشن نیست. Giardia canis در سگ گاهی بیماری زا است و بیماری Giardia lamblia در انسان نیز دقیقا اثبات شده است. مورفولوژی کلی این گونه ها مشابه یکدیگر است و تمام آن ها به شکل کیست با مدفوع خارج و به میزبان دیگر منتقل می شوند (42).

– ژیاردیا لامبلیا

در مورد نام صحیح این انگل اتفاق نظر وجود ندارد. نام های Giardia intestinalis و Giardia duodenalis برای این انگل گفته می شود. احتمالا این انگل اولین تک یاخته ی انگلی است که توسط آنتونی وان لوون هوک در سال 1681 در مدفوع خودش دیده شده است. Giardia lamblia در دئودنوم و اوایل ایلئوم انسان، میمون و خوک در تمام دنیا دیده شده است. در انسان به ویژه در کودکان یک انگل عمومی به شمار می رود و عامل ایجاد بیماری Giardiasis می باشد. سگ های آبی مخزن آلودگی انسانی در شمال آمریکا هستند (43).

Giardia lamblia تک یاخته تاژک دار روده ای است که از تمام نقاط دنیا گزارش شده و در مناطق گرمسیر و نقاطی که تراکم جمعیت زیاد و امکانات بهداشتی کم است، شیوع بیشتری دارد. این انگل در فرم فعال یا تروفوزوئیت بوسیله صفحه چسبنده خود به قسمت فوقانی دستگاه گوارش میزبان می چسبد و در این مکان تغذیه و تکثیر می کند. هر دوازده ساعت یک بار تقسیم دوتایی انجام می دهد که با یک حساب سر انگشتی میتواند در عرض 10 روز به بیش از یک ملیون برسد(3).

تروفوزوئیت در بیشتر زمان فعالیت، از محل خود جدا شده و در محتویات روده ای شناور می ماند. در این زمان به ساختمان تخم مانندی به نام کیست تغییر شکل می یابد که با مدفوع به خارج از بدن دفع می شود. دفع کیست ممکن است ماه ها ادامه داشته باشد. در خارج از بدن کیست ها ممکن است بوسیله سایر حیوانات خورده شوند. در معده این حیوانات در اثر اسید معده و آنزیم های گوارشی، تروفوزوئیت از کیست خارج شده و چرخه تکرار می گردد.

ابتلا از راه دهان و در اثر خوردن مواد غذایی آلوده به کیست صورت میگیرد. بر آورد ها حاکی از آن است که 20% جمعیت کره زمین و 4-3 درصد آمریکایی ها بدون نشان دادن علائم، آلوده به ژیاردیا می باشند. عفونت ژیاردیا شایعترین عفونت انگلی انسان در ایران است، البته قسمت زیادی از موارد عفونت بدون علامت خاص از نظر دور می مانند. تعداد کیست دفع شده از مدفوع متغیر می باشد ولی برآورد می شود تعداد به 900 میلیون کیست به وسیله هر فرد در روز برسد (7).

آلودگی از راه آب آشامیدنی یکی از راه های آلودگی است. انتقال آلودگی از راه مدفوع به دست تهیه کنندگان مواد غذایی شایع می باشد. ژیاردیا یکی از مهم ترین انگل های حیوانات خانگی است و آلودگی در گاو و گوسفند، سگ و گربه نیز دیده می شود و مطالعات حاکی از آلودگی برخی حیوانات وحشی نیز می باشد. گزارشاتی از آلودگی سگ و موش به ژیاردیا در ایران وجود دارد (35).

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 22


مطالب تصادفی