برترین پکیج تحقیق ضرورت معاد

تحقیق ضرورت معاد;ضرورت معاد چیست;امکان و ضرورت معاد چیست;ضرورت بحث از معاد چیست;ضرورت معاد;ضرورت معاد در پرتو عدل الهی;ضرورت معاد دینی دهم;ضرورت معاد براساس عدل الهی دینی دهم;دلایل ضرورت معاد در قران

تحقیق ضرورت معاد

تحقیق ضرورت معاد

از موضوعات بسیار مهم و سرنوشت‌ساز انسان، معاد است. مهم‌ترین منبع ایمان به معاد، وحی الهی است که به وسیله پیامبران به بشر ابلاغ شده است. انسان پس از آنکه خدا را شناخت و به صدق گفتار پیامبران ایمان آورد، به روز قیامت که همه پیامبران ایمان به آن را سرلوحه تبلیغ و دعوت خود قرار داده اند، ایمان پیدا می‌کند. این خود نوعی برهان بر اثبات معاد است، ولی از آنجا که معرفت تفصیلی، در تقویت و تحکیم ایمان مؤثر است و نیز از سوی دیگر، قرآن کریم با دلایل روشن عقلی، قطعی بودن جهان پس از مرگ و برانگیخته شدن انسانها را در روز قیامت اثبات نموده است، در این مقاله ضرورت معاد را از نگاه قرآن و متکلمان بررسی می‌کنیم.

فهرست مندرجات

۱ – ضرورت معاد از نگاه قرآن
۱.۱ – هدفمندی آفرینش
۱.۲ – عدل خداوند
۱.۳ – رسیدن انسان به کمال
۱.۴ – معاد مقتضای ربوبیت
۱.۵ – تحقق وعده‌های الهی
۱.۶ – معاد هدف نهایی آفرینش
۲ – ضرورت معاد از نگاه متکلمین
۲.۱ – برهان حکمت
۲.۲ – برهان رحمت
۲.۳ – برهان عدالت
۲.۴ – برهان فطرت
۲.۵ – برهان تجرد نفس
۳ – پانویس
۴ – منبع

ضرورت معاد از نگاه قرآن


حکما و متکلمان دلائل زیادی بر ضرورت معاد اقامه کرده‌اند که منبع و منشأ همه این دلائل را می‌توان در آیات قرآن جستجو کرد. در این فصل به برخی از دلایل قرآنی اشاره می‌کنیم:

←هدفمندی آفرینش

دلیل اول این که خداوند حق است و به همین خاطر فعل او نیز حق بوده، منزّه از هر لغو و باطلی است. خلق انسان بدون وجود حیات جاودان در حقیقت امری لغو و بیهوده است. چنانکه خدا می‌فرماید:
«افحسبتم انما خلقناکم عبثاً و انکم الینا لاترجعون»۱

«آیا گمان بردید که شما را بیهوده خلق کردیم و به سوی ما باز نمی‌گردید.»

←عدل خداوند

دلیل دوم اینکه عدل الهی ایجاب می‌کند که با نیکوکاران و گنهکاران در مقام جزا یکسان معامله نشود. ۲

به عبارت دیگر تحقق اجرای عدالت کامل و اعطای ثواب و عقاب در این حیات دنیوی ممکن نیست. از طرف دیگر، برای بعضی از اعمال خوب و بد، جزایی مقرر است که در وسع این عالم نمی‌گنجد، لذا ناگزیر از وجود عالمی دیگر است که در آن عدل الهی به طور کامل محقق شود؛ خداوند به این دلیل چنین اشاره می‌فرماید:
«ام نجعل الذین آمنوا و عملوا الصالحات کالمفسدین فی الارض ام نجعل المتقین کالفجار»

فرمت فایل: docx

تعداد صفحات: 13


مطالب تصادفی