برترین پکیج تحقیق گذری كوتاه بر تاریخ سیاسی روم در 13 صفحه

تحقیق در مورد گذری كوتاه بر تاریخ سیاسی روم 13 ص;گذری كوتاه بر تاریخ سیاسی روم 13 ص;دانلود تحقیق در مورد گذری كوتاه بر تاریخ سیاسی روم 13 ص

تحقیق گذری كوتاه بر تاریخ سیاسی روم در 13 صفحه

توضیحات

تحقیق گذری كوتاه بر تاریخ سیاسی روم در 13 صفحه در قالب Word قابل ویرایش.

فهرست مطالب :

از رم تا روم

فرهنگ و تمدن در روم باستان

راه سازی ، بنیان فعالیت های اقتصادی و اجتماعی:« همه ی راه ها به رم ختم می شود!»

اروپا در قرون وسطا

مقدمه

كلیسا

اوضاع سیاسی اروپا در نیمه ی اول قرون وسطا

هنر كلیسایی

بخشی از متن :

گذری كوتاه بر تاریخ سیاسی روم

از رم تا روم

در همان زمانی كه یونان دوران شكوفایی خود را می گذراند، در شمال غربی آن ـ یعنی در شبه جزیره ی ایتالیا ـ اقوامی می زیستند كه از حیث فرهنگ و تمدن بسیار عقب تر از آنان بودند. از شهرهای مهم این اقوام، شهر رم بود. رمی ها حكومت جمهوری داشتند. آنان به طور دایم با همسایگان خود در جنگ بودند. به همین دلیل، جنگاوری در میسان رمی ها اهمیت زیادی داشت و پسران خود را پس از دوران كودكی به آموزش های سخت نظامی مشغول می كردند.

در قرن سوم قبل از میلاد، توسعه ی فتوحات رمی ها موجب شد كه با حكومت كارتاژ همسایه شوند و بر سر منافع اقتصادی و راه های دریایی، با یك دیگر بجنگند.

كارتاژی ها عنوان خود را از پایتخت خود، شهر كارتاژ[1]( در تونس فعلی)، گرفته بودند. آنان قسمت های زیادی از سواحل شمال آفریقا و جزایر دریای مدیترانه را در اختیار داشتند. جنگ هایی رومیان با كارتاژی ها بیش از نیم قرن طول كشید. سرانجام، با وجود رشادت های هانیبال،2 سردار كارتاژی، رومیان پیروز شدند و به عمر دولت كارتاژ خاتمه دادند(146 ق.م) جنگ های رومیان و كارتاژی ها به جنگ های پونیك3 معروف است.

رومیان به تدریج بر پیروزی های خود افزودند و با فتح مصر و آسیای صغیر كشوری پدید آوردند. بدین ترتیب، حكومت رم به امپراطوری روم تبدیل شد. گستردگی بیش از حد قلمرو روم برای آن امپراتوری مشكلاتی در پی داشت. همسایگی رومیان با دولت ایران، سرآغاز مسائل بسیاری در سرنوشت دو كشور بود. تا این زمان رومی ها آشنایی زیادی با حكومت ایران آن زمان ـ یعنی اشكانیان ـ نداشتند. همسایگی آنان با اشكانیان موجب برخورد منافع و در نتیجه، جنگ های بسیاری شد كه تا اواخر دوره ی ساسانی ادامه یافت. این جنگ ها در نهایت موجبات ضعف هر دو كشور را فراهم كرد.

امپراتوری روم از قرن سوم میلادی دچار مشكلاتی شد كه به تدریج قدرت آن را به تحلیل می برد.

یكی از علل این مشكلات وسعت بیش از حد قلمرو امپراتوری بود. امپراتور كنسانتین شهر بیزانتیوم ( قسطنطنیه) را كه در شرق امپراتوری بود به پایتختی انتخاب كرد. این اقدام مقدمه ی تقسیم روم به دو قسمت شرقی و غربی گردید.(395 م.)

از آن پس، روم غربی به دلیل حملات مداوم اقوام بیابانگرد رو به انحطاط نهاد و به عكس، روم شرقی به دلیل برخورداری از سرزمین های ثروتمند امپراتوری و راه های بازرگانی تا مدت ها به حیات خود ادامه داد تا آن كه در 1453 م. پایتخت آن توسط تركان مسلمان فتح شد و بدین ترتیب، یكی دیگر از امپراتوری های بزرگ جهان منقرض شد.

مورخان سقوط شهر رم، به دست اقوام مهاجم، را از مهم ترین حوادث تاریخ جهان دانسته اند. اقوام مهاجم مردمی بیابانگرد و با زندگی شهری بیگانه بودند. آنان پس از كش مكش های بسیار توانستند شهر رم را تسخیر كنند و خرابی های بسیار به بار آوردند. یكی از مورخان در این باره نوشته است:« هزار سال پیش از مسیح، متجاوزان شمالی وارد ایتالیا شده و ساكنان آن را مطیع ساخته و با آن ها مخلوط شده بودند، تمدن آنان را كسب كرده و با خود آنان، تمدن نوینی را بنا نهاده بودند. چهارصد سال پس از مسیح همان واقعه تكرار شد . . . »

مسیحیت

پیدایش مسیحیت، مهم ترین حادثه در تاریخ رم باستان است. مسیحیان در ابتدا مسئله ی مهمی برای حكومت روم به شمار نمی رفتند اما به مرور زمان به شمار و اهمیت آنان افزوده شد. تعالیم مسیحیت در جامعه أی كه فساد و خشونت در آن گسترش فراوانی داشت، مردم را به پارسایی و مهربانی دعوت می كرد. به علاوه، تعالیم آن با بسیاری از سنت های شرك آمیز رومیان در تضاد بود. به همین دلیل، از طرف بسیاری از بردگان و گروه های مردم بدان گرویدند و از طرف دیگر، موجبات خشم و نگرانی روحانیون یهودی و حاكمان رومی را فراهم آورد. از این رو، سختگیری نسبت به مسیحیان بیشتر و بیشتر شد. بسیاری از مسیحیان در این راه جان باختند اما روند گسترش مسیحیت ادامه داشت و آموزه های آن در زندگی فردی و اجتماعی پیروانش پایدارتر می شد تا این كه كنستانتین به مسیحیت گروید. از آن پس، این دین در اروپا رسمیت پیدا كرد و روز به روز به پیروانش افزوده شد و حتی در خارج از مرزهای اروپا نیز پیروانی یافت.


[1] Carthage

2 Hannibal

3 Punic

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 13


مطالب تصادفی